Skip links

Minecraft’ı Arkadaşlarla Birlikte Oynamak

MİNECRAFT’I ARKADAŞLARLA BİRLİKTE OYNAMAK

Dünyanın en popüler piksel oyunlarından biri olan Minecraft Pocket Edition, birden fazla kişiyle de oynanabilen online destekli bir oyundur. Özellikle multiplayer desteği geldiği andan itibaren dünya çapında ses getirmeyi başaran Minecraft, arkadaşları ile birlikte vakit geçirmek isteyen oyun severleri de bir araya getiriyor. Bilgisayarınızda Minecraft v0.14.0 veyahut daha üst bir model bulunuyorsa, siz de arkadaşların ile birlikte multiplayer modunda oynayabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda Minecraft’ı arkadaşlarla birlikte oynamak konusundan bahsedeceğiz.

Minecraft’ı arkadaşlarla birlikte oynamak için en bilindik iki yöntem mevcuttur. Birinci ve en bilindik yöntem Minecraft Pocket Edition ile oyuna katılmak istediğimiz sunucuyu kurmak, ikincisi ise Minecraft harici uygulamalar ve aracı siteler ile oyuna katılmaktır. Dünyanın birçok farklı yerinden giriş yapan oyuncular ile birlikte oynamak için kurulmuş siteler de mevcuttur. Bu siteleri arama motorlarından aratarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak biz daha kaliteli oyunlar oynamanızı sağlayacak uygulamalı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Minecraft Server Ekleme (Birinci Yol)

Oyunu arkadaşlarınız ile oynayabilmeniz için en bilindik yöntemin Minecraft server ekleme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde arkadaşlarınız ile aynı sunucuya bağlanarak birlikte eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın farklı coğrafi konumlarından diğer oyuncularla da birlikte oynayabilir, oyun içerisinde farklı tecrübeler edinebilirsiniz.

  • Minecraft server ekleme yöntemi ile Multiplayer oyun kurabilmek için ilk etapta cihazınızda yüklenmiş olan Minecraft PE ayarlarına giriş yapmanız gerekir. Giriş işleminden sonra Multiplayer menüsünün alt kısmında yer alan ayarlar butonunun açık olup olmadığını kontrol ediniz. Ayarlar kapalı ise açık duruma getirmeniz şarttır. Aksi takdir de Minecraft server ekleme işlemi başarısızlıkla sonuçlanır. Buradan ana ekrana dönerek ‘’Play’’ butonuna tıklayın.
  • Ana ekrana döndükten sonra karşınıza dünya oluşturma ekranı belirecek. Buradan daha önce diğer oyuncular tarafından oluşturulmuş Minecraft sunucularına girebileceğiniz için ‘’Friends’’ sekmesine tıklamanız gerekir.
  • ‘’Friends’’ butonunun iç kısmında yer alan ‘’Add Friend’’ sekmesinin yanındaki ‘’Server’’ sekmesine tıklayın. Karşınıza gelecek olan sunucu ismi ve IP adreslerini yazabileceğimiz yeri eksiksiz olarak doldurun.
  • Tüm işlemleri eksiksiz olarak doldurduktan sonra ‘’Add Server’’ kısmına tıklayın.
  • Bütün işlemler tamamlandıktan sonra ‘’Worlds’’ yani ‘’Dünyalar’’ butonuna geri dönüş yapın. Eklenmiş olan tüm sunucuların listelendiğini göreceksiniz. Buradan sunucunun ismine dokunarak arkadaşlarınız ile birlikte oyuna giriş yapabilirsiniz.

Minecraft server ekleme yöntemi görüldüğü gibi oldukça basit ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Şimdi hep birlikte diğer yöntemlere de göz atalım.

Ek Minecraft Araçları (İkinci Yol)

Minecraft’ı arkadaşlarınız veya diğer oyuncularla birlikte oynamak için bilindik yöntemlerden ikincisi olan ek Minecraft araçları konusundan bahsedeceğiz. Multiplayer Master for MCPE uygulamasını indirerek, Minecraft için oluşturulmuş olan birden fazla sunucuyu görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulamanın içinde bulunan listelenmiş serverlardan bir tanesine giriş yaparak, arkadaşlarınız ile birlikte çok oyunculu oyunlara başlayabilirsiniz.

Minecraft Pocket Edition sürümüne eklenebilir olan multiplayer serverlar ile, oyuncu sınırını ve kayıt işlemine sahip olabilirsiniz. Bu sürüm ile multiplayer oyun oynamak için kayıt işlemini tamamlamış olmanız gerekir. Aksi takdir de ne siz, ne de diğer arkadaşlarınız multiplayer sürümüne bağlantı kuramazlar.

Multiplayer oyununa başlamak için ilk etapta kayıt işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kayıt işlemi tamamlanması için oyuna giriş yaptıktan sonra komut satırını açınız. Ardından ‘’/register’’ yazarak gönder tuşuna basın. Kayıt işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şifrenizi parantezin içine yazmanızdır. Yine farklı bir şifre seçerseniz, oyuna bağlanma konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

 

Yorum Bırak

Name*

Website

Yorum