Skip links

Minecraft Zorunlu Ders Olarak Okutuluyor!

Minecraft adlı oyun ilk çıktığı günden beri hem bütün dünyada hem de ülkemizde büyük tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bu oyunun çocuklar için bağımlılık yapıcı zararlı bir içerik olması ya da çocuklara belli açılardan çok yönlü gelişmeyi getirmesi uzmanlar tarafından çok tartışılan bir durumdur. Ülkemizde bir zamanlar bu oyunun yasaklanması konusunda uzun tartışmalar yaşanmıştı. Hatta öyle ki bu duruma bakanlıklar bile el atmıştı. Bunun yanında İsveç bu oyunu zorunlu ders olarak oynatmaktadır. Bununla birlikte bazı ülkelerde de bu oyun derslere konu olmaktadır. Ayrıca belli ülkelerde de Minecraft adlı oyun eğitimciler ve uzmanlar tarafından çocuklara tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu konuda ön yargıya sahip ebeveynler de uzmanlar tarafından bilgilendirilmektedir.

Ebeveynler Katılarak Çocuklara Yeteneklerini Gösterebilir

Günümüzde ebeveynler ile çocukların birlikte vakit geçirecekleri ortamlar son derece azaldı. Bu yüzden de iki taraf da kendine uygun olan ve çocukların gelişimini sağlayan bir etkinlik bulmak zorundadır. İşte birçok ülkede uzmanlar Minecraft adlı oyuna çocuklarla birlikte yetişkinlerinde katılmasını önermektedir. Bu şekilde sizler de çocuğunuza kendi yeteneklerinizi gösterebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınıza katmak istediğiniz belli başlı becerileri de bu şekilde verebilirsiniz. Çocuklar sizi rol model alarak oyunda yaptıklarınızı gerçek hayatına uygulayabilir ve böylece olumlu davranışları kazanabilir. Boş zamanlarda çok fazla abartmadan çocuklarınızla Minecraft oynayarak yeteneklerinizi gösterebilirsiniz.

Çocuklarınızın Geometri Becerisine Katkı Sağlayabilir

Minecraft adlı oyun çocuklar üzerinde birçok kanıtlanmış olumlu etkiye sahiptir. Bu etkilerden bir ide çocuklarınızın geometri becerisine katkı sağlamasıdır. Bu oyun lego tarzında bloklarla bir şeyler inşa etme becerisine dayalıdır. Yani çocuklarınız bu oyunu oynarken konumsal ve lateral olarak düşünecek ve daha küçük yaşlarda geometri becerisi kazanacaktır. Uzmanlar tarafından geometrik şekillerle daha küçük yaşlarda çocuklara eğitim verilebileceğiniz ortaya koymaktadır. İşte bu oyun sayesinde daha küçük yaşlarda çocuklarınızın yaşıtlarına göre kavrama becerisini arttırabilirsiniz.

Çocukların Yaşına Uygun Bir Oyundur

Minecraft diğer bilgisayar oyunlarından farklı olarak her yaş grubundan çocuğa hitap eden bir yapıya sahiptir. Bu oyunu 7 yaşın üstündeki tüm çocuklar oynayabilir. Uzmanların bu konudaki savunmaları ise oyunda etkileşim aracı olan silahların göze batmaması. Grafik olarak kaliteli bir tasarıma imza atan üretici firma oyunda tamamen barışçıl modda oynama şansı da tanımaktadır. Bu modda oynayan çocuklar hiçbir canavarla karşılaşmadan oyunu sürdürebilmektedir. Bu yüzden Minecraft oyununda her yaş grubundan çocuğa hitap edecek detaylar bulabilirsiniz.
Ülkemizde de bu anlayışın değişebilmesi adına bazı uzmanlar araştırmalar yapmakta ve oyunun ebeveynler tarafından tanınması adına çalışmalar yürütmektedirler. Türkiye’de de bu tarz çocukların gelişimine uygun ve farklı ülkelerde derslerde içerik olarak kullanılan oyunların hayatın içine girmesi yararlı olacaktır. Üstelik bu oyunun oynanması ve ilerleme aşamaları da özgür ve basit olarak tasarlanmıştır.

Yorum Bırak

Name*

Website

Yorum